Ege Üniversitesi öğrencileri darbeci paşalara rahat yüzü vermiyor

Ege Üniversitesi’nde üniversiteliler 10 Mart saat günü “Laikler Derneği” nin düzenlediği konferansa katılan emekli Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon’u protesto etti. Konferansa girmek isteyen Ege Üniversitesi öğrencilerine Özel Güvenlik Birimleri(ÖGB) sopa ve gaz spreyleriyle müdahale ettiler. Fakat öğrenciler müdahaleyi kısa sürede etkisiz hale getirdikten sonra Çevik Kuvvet ekipleri panzerlerle Ege üniversitesinin içine girerek konferansın yapıldığı yere geldiler. Sayıları 100 civarında olan öğrenciler; darbecilerin içeride olduğunu ve yerlerinin üniversite değil mahkeöe olduğunu, üniversitenin bir bilim yuvası olduğunu polisin ve darbecilerin okulu derhal terketmeleri gerektiğini söylediler ve Hurşit Tolon ve polis okuldan gidene kadar konferans salonunun önünü terketmeyeceklerini açıkladılar. Daha sonra Ege üniversitesi Rektör Yardımcısı öğrencilerin istekleri karşısında hiç bir şey yapamayacağını belirterek aslında bir kez daha polis-idare işbirliğini gözlerönüne serdi. Eylem sırasında “Savaşa Değil Eğitime Bütçe”, “Darbeciler Dışarı Bilim İçeri”, “Polis Dışarı Bilim İçeri”, “Kahrolsun MİT CIA Kontrgerilla”, “Hurşit Paşa; Paşa Paşa Yargılanacak” sloganları atıldı marşlarla halaylarla bekleyiş devam etti.

Yapılan basın açıklamasında darbeci Hurşit Tolon’un yerinin mahkeme olduğu, üniversiteler olmadığı ayrıca Şemdinli’ de yaşananların hesabının verilmesi gerektiği vurgulandı. Gözden kaçmayan bir diğer nokta ise gene dünkü konferansta olduğu gibi bu konferansa da öğrencilerin zorla getirilmesi oldu. Konferansa çok kişinin katılmaması korkusu ile o saatte dersi olan öğrenciler zorla konferansa getirilmiş, üniversite gibi bir kurumda öğrenciler eğitim gördükleri saatlerde “asker” dinlemeye zorlanmışlardır. Programa göre saat 18.00’de bitmesi gereken konferans saat 16.00 sularında son buldu. Konferans bitiminden sonra yürüyüşe geçen öğrenciler kampusun merkezi yerlerinde yaptıkları konuşmalarla darbecileri, polis idare işbirliğini teşhir ettiler. Öğrenciler gösterdikleri tepki ile darbecilere, işbirlikçilere, karşı üniversitelerini sahiplendiklerini dün olduğu gibi bu günde gösterdiler.

Yürüyüşün ardından Edebiyat Fakültesi önüne gelen öğrenciler eylemlerini bitirdiler.

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]