Güney Afrika üniversitelerinde direniş yükseliyor

Güney Afrika’da harçlara karşı başlayan direniş, tüm üniversitelere yayıldı, üniversiteliler sokaklara döküldü, kampüsler direniş ile ayağa kalktı

Rodos Üniversitesi

Rodos Üniversitesi’nde polis tüm üniversite etrafını çevirerek fiili bir işgal başlattı. Üniversiteliler polis işgaline karşı protestolara başladı. Polisler ise üniversitelilerin protestolarına, ateşli silahlarla karşılık verdi. Kampüsün en merkezi yerlerinde, üniversiteliler sebepsiz yere gözaltına alınmaya başladı. Polisler sadece kampüsü değil, üniversitelilerin yapmak istediği konferansı da engellemeye çalıştı. Üniversiteliler yaşananlara rağmen direnişlerini sürdürüyor. Üniversite Rektörü ise hiçbir şey olmamış gibi açıklamalar yapıyor.

img_1246-small7

Durban Teknoloji Üniversitesi

Durban’da üniversiteliler, Yüksek Öğrenim Bakanı Blade Nzimande’yi protesto etmek için kentin en yoğun yollarından birini trafiğe kapadı. Üniversiteliler ellerinde “parasız eğitim” yazılı döviz ve pankartlarla yürüdü. Bu taleplere polis, biber gazı ve ateşli silahlarla saldırarak karşılık verdi.

img_1193-small3

Fort Hare Üniversitesi

Fort Hare Üniversitesi Yönetimi üniversiteyi ikinci bir emre kadar tatil etti. Kampüs konutlarını boşalmasını emreden yönetim sorumlular cezalandırılacak diye açıklama yaptı.

img_1198-small3

Witwatersrand Üniversitesi

Witwatersrand’den üniversiteliler kendi mücadelelerini sürdürürken, maden işçilerini yalnız bırakmadı. Maden işçileri ve üniversiteliler, özel sektöre karşı beraber yürüdüler. Üniversitelilerin talebi belliydi: “Parasız eğitim!”

 

 

Çok okunanlar

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]