Karanlığa karşı expecto patronum- Evrim Fulya Okay*

Şimdi zaman eksikliklerimizi önümüze alıp biriktirdiğimiz deneyimlerle, mücadele yeteneğimizle rüzgârı arkamıza almanın, aynı mücadeleyi sıradanlaşmış yöntemlerden sıyrılarak farklı refleks ve pratiklerle verme zamanı.

”Ne yaparsanız çaresiz
Kendinizden sonraya kalmayacaksınız
Zaman yenecek sizi
O telaşsız bilge, o silahsız güç
Silecek yüzünüzden kibrinizi…”
Şükrü ERBAŞ

15 Temmuz akşamından beri yaşadığımız süreç iktidarın devletin her kademesinde eliyle koymuş gibi bulduğu cemaati silmeye çalışması, bununla birlikte dalga dalga gelen ve gelecek olan muhalif kesimi sindirme politikası.

15 Temmuz akşamından beri yaşananlar çokça yazıldı evet. Halkın üzerine açılan ateş, öldürülen insanlar, meclisin bombalanması, kanal binalarının basılması. Biz biliyoruz ki yaşananlar oligarşinin kaygan zeminin yarattığı sancılardır. Kabuk değiştiriyorlar ama biliyoruz ki değişse de suretler,faşizm baki kaliyor. İktidar yapboz parçalarını değiştirerek yeni bir görüntü elde etmeye çalışıyor. Net olan bir şey var iktidarın belirlediği sınırlarda kalıp suni taraflardan biri olmak zorunda değiliz. Dikta demiyorsan darbeci değil, darbe demiyorsan diktacı değilsin. İstenildiği söylenilen demokrasinin her iki tarafta da olmadığını biliyoruz çünkü.

Farklı bir yolun olduğunu görmek için dönüp mücadele verdiğimiz değerlere bakmamız yeterli. Gezi’ye ODTÜ’ye bakmamız, yönümüzü hep direnen en kritik süreçlerde dahi kendine mücadele alanı açanlara dönmemiz gerek.

Çünkü görüyoruz ki iktidarın hala korkulu rüyası üniversite. Yeni döneme başlamadan Rektör atamaları, ODTÜ’de yapılan ‘ne darbe ne diktatörlük’ forumuna valiliğin tahammül edememesinin nedeni aslında sıkıştırılmak istenilen o alandan gençliğin farklı bir kanal açması. ODTÜ’de yayınlanan bildiriye Akit’in saldırması darbeci damgası vurmaya çalışması tam da bu yüzden. ‘Okumuş insan’dan korkuyorlar çünkü biliyorlar ki Soma Katliamı’nda üniversite ayaktaydı. Ali İsmail’in sıra arkadaşları“barış” diyen insanlar katledildiğinde boykotlarla cevap verdi, kent meydanlarini boş bırakmadı. Ensar Vakfı’nı üniversitesine sokmayan tecaüzcülerin üniversite de yeri yok diyen gençliğin cüretiydi.

Şimdi zaman eksikliklerimizi önümüze alıp biriktirdiğimiz deneyimlerle, mücadele yeteneğimizle rüzgârı arkamıza almanın, aynı mücadeleyi sıradanlaşmış yöntemlerden sıyrılarak farklı refleks ve pratiklerle verme zamanı.

Empoze edilmeye çalışılan umutsuzluk ve yalnızlık hissinin panzehri yüzünü umuda dönenlerde. Umut; ne insanların üstüne ateş açıp öldürenlerde ne karanlığı demokrasi maskesi altında nöbete çıkartanlarda değil. Umut, gezide sokakları boş bırakmayanlarda. Üniversitenin yeni sezonu başlayacak. Çabaları nafile gecenin en karanlık anı şafak sökmeden az öncedir. O gecenin şafağında ruh emicilere karşı expecto patronum!

*Kolektif Yürütme Kurulu Üyesi

Çok okunanlar

menst
Haberler

Tıp fakültesine veterinerlik profesöründen dekan

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi’nde 15 Temmuz sonrası istifa ettirilen Dekan Prof. Dr. Hayrettin Öztürk’ün yerine, vekaleten Veterinerlik Fakültesi mezunu Prof. Dr. Erol Ayaz atandı 15 Temmuz sonrası Yüksek Öğretim [Devamı]

No Picture
Haberler

KTÜ Öğrencileri ulaşım zammını geri çektirdi

Trabzon’da 6 Mart’ta dolmuş ücretlerine yapılan %20’lik zam şehir halkının ve KTÜ öğrencilerinin yoğun tepkisiyle karşılaştı. Zamların uygulamaya koyulduğu günden itibaren 3 günlük süre içinde 1500 imza toplayan üniversiteliler, bu [Devamı]